Kalokagathia


Kalokagathia v podobě známého sousloví „Zdravý duch ve zdravém těle“ symbolizuje harmonii těla a ducha, harmonii vnější a vnitřní, soulad, celistvost a propojenost. Když není naše tělo zdravé, nemůže být ani náš duch ani duše plně v harmonii. Stejně tak když zažíváme delší dobu vnitřní či vnější konflikt a naše duše se něčím trápí či strádá, tak se to dříve či později projeví i na fyzické rovině jako nemoc, případně úraz. Vše se vzájemně ovlivňuje, podporuje či oslabuje. Jakákoliv nerovnováha v jedné oblasti se promítne v různé míře i do všech ostatních oblastí a úrovní. Člověk je zasažen jako celek. Proto je třeba se dívat na člověka celistvě a komplexně a takto i přistupovat k řešení jeho problémů.

Nejlepší je problémům předcházet, a to dostatečnou prevencí, správným způsobem myšlení, chování i jednání. Když se nějaký problém objeví, je třeba ho zavčas a efektivním způsobem řešit (efektivním způsobem mám na mysli řešit problém do hloubky, řešit jeho podstatu a příčinu, aby se už neopakoval, nikoliv jen eliminovat následky - viz bolí mě hlava, vezmu si prášek na bolest, který může mít navíc vedlejší účinky, ale podstatu problému neřeší). Nabízí se otázka....

 

Co tedy může člověku pomoci navrátit opět zdraví a harmonii a udržet je? Či co může být vhodným doplňujícím a podpůrným léčebným prostředkem při léčení zdravotních problémů klasickou medicínou? (při zdravotních potížích samozřejmě doporučuji navštívit lékaře, při psychických problémech, osobních, partnerských či rodinných problémech psychologa, manželskou či rodinnou poradnu a spolupracovat s nimi, alternativní medicína by neměla zcela nahrazovat odbornou lékařskou péči, ideální je spolupráce s oběma stranami)

 

I. METODY ZAMĚŘENÉ NA NAŠE TĚLO (působí i na Duši a Ducha)

   k odblokování, očištění, léčení, harmonizaci či posílení těla

1. Léčení vlastní bioenergií

- každý v sobě máme samoléčící schopnosti, ačkoliv je přímo vědomě nevyužíváme. Pokud onemocníme, můžeme se z nemoci dostat, a to silou  naší vůle, vírou v uzdravení, správným smýšlením a jednáním i s pomocí alternativní medicíny. Pomoci nám v tom může i přikládání našich dlaní, ze kterých nám přirozeně proudí energie, na naše bolavá a nemocná místa (viz Harmonizační a léčivé techniky).

2. Akupunktura

- léčebná metoda ze systému tradiční čínské medicíny, založené na filozofii o proudění životní energie Čchi v lidském těle dráhami označovanými jako meridiány, na kterých se nacházejí akupunkturní body. Každý meridián a body na něm souvisí s některým orgánem. Když je některý z akupunkturních bodů ucpaný, dochází v těle k nerovnováze (je zabráněno toku energie) a vznikají zdravotní problémy. Pomocí vpichu velmi jemných akupunkturních jehel do specifických akupunkturních bodů se stimuluje uzdravovací reakce těla a napomůže tak znovunastolení vnitřní rovnováhy.

3. Reflexní terapie

- moderní varianta čínské akupresury, jež využívá stlačování akupunkturních bodů na povrchu lidského těla. Soustřeďuje se na masáže specifických bodů hlavně na chodidlech a dlaních. Používá mapy obsahující reflexní zóny, odpovídající jednotlivým částem těla a orgánům.

4. Su-Jok

- korejská lidová léčebná metoda, která je založena na systému shody a podobnosti. Vychází ze základních principů východní medicíny a funkce pentagramu. Pracuje s projekčními systémy našeho těla (zónami) na ruce a noze (su-jok znamená v překladu su=ruka od konečků prstů po zápěstí a jok=noha od konečků prstů po kotník). Tyto zóny nejsou zcela stejné jako v reflexní terapii, i když mohou mít některé prvky shodné - např. horní článek palce představuje naši hlavu, tedy problémy s naší hlavou, očima, ušima atd. můžeme řešit právě na palci, na kterém se promítá celá naše hlava, i když ve zmenšeném měřítku. V su-joku se používají různé stimulační či harmonizační pomůcky - např. kovová tyčinka, semena rostlin na utlumení či stimulaci orgánů (doplnění energie příslušného oslabeného či nemocného orgánu), magnety, gumičky, masážní prsteny, moxa, barvy apod. Su-jok je výbornou metodou, jak si sám či druhým pomoci při různých zdravotních obtížích (např. bolesti hlavy, uší, zubů, bolestech páteře, kloubů, při rýmě, chřipce i vyčerpanosti apod.)

5. Kineziologie

- alternativní metoda, která na základě svalového testu (z řeckého „kinesis“, což znamená pohyb) a pomocí dalších technik odstraňuje negativní bloky (programy), a tím pomáhá odstranit fyzické i psychické problémy.

6. Fytoterapie

= léčení bylinami - můžeme je používat k přípravě čajů, koupelí, výtažků v lihu, obkladů, mastí a výrobě bylinných kapslí. Hodně silné a účinné jsou přírodní bioinformační produkty od firmy Energy, které vycházejí z principů tradiční čínské medicíny (obsahují různé léčivé bylinky i výtažky z drahých kamenů namíchané v přesném složení a poměru) - viz internetové stránky www.energy.sk. U těhotných žen a malých dětí se o vhodnosti použití bylin poraďte s lékařem či bylinkářem.

7. Bachova květová terapie

- esence (ve formě kapek) z divoce rostoucích květů a keřů pomáhají pozitivně zvládat emocionální nároky denního života a nastolit vnitřní rovnováhu. Pomáhají všude tam, kde nejsou v pořádku emoce - v případě různých strachů, úzkostí, depresí, propadání panice, při emoční labilitě a nadměrné psychické zátěži, když člověk nedokáže ovládat svůj vztek, je podrážděný a příliš podléhá stresu, ale také při nedostatku sebedůvěry, rozhodnosti, síly a odvahy... Bachovy esence mají výrazný účinek na psychiku člověka a dokáží pomoci s negativními vlastnostmi a emocemi. Pomáhají i v krizových situacích jako je např. rozchod s partnerem, ztráta zaměstnání, smrt blízkého člověka. Působí pozitivně na dospělé i děti, a dokonce i zvířata. Léčitel sestavuje pro pacienta vhodnou směs celkem z 38 výtažků z květů bylin a stromů. Většinou se míchá 5 až 6 květů. Nejznámější je mnohaúčelový lék zvaný První pomoc - obsahuje 5 esencí: myrobalán třešňový, plamének, netýkavku, devaterník a snědek.

8. Gemmoterapie (gemmon = pupen)

- principem je léčebné využití zárodečných tkání - pupenů, kořínků, mladých listů či výhonků (letorostů). Účinek zárodečné tkáně pupenu odpovídá jakémusi spojení účinků budoucího listu, květu a plodu, neboť všechny tyto části jsou v primitivní formě v pupenu obsaženy. V zárodečné tkáni pupenu je obsaženo to nejcennější, co rostlina má pro svůj další růst. Jsou v nich všeobecně prospěšné látky, jako jsou: minerály, vitamíny a enzymy. Mají proto razantnější účinek, než jaké má stejná bylina v dospělém stavu. Mnohdy může gemmoterapie i nahradit farmaceutické přípravky.

9. Homeopatie

- pracuje na principu léčby „podobného podobným“. Používá různé přírodní látky, rostliny, minerály a živočišné produkty ve velmi zředěném stavu. Tyto látky u zdravého člověka vyvolávají příznaky podobné těm, jaké má léčená choroba. U nemocného člověka princip podobného nemoc zastaví. Homeopatika pozitivně působí na celý organismus a ten zaktivuje léčivé schopnosti. Tělo a mysl člověka pomocí homeopatik získá schopnost odstranit a vyléčit i chronické nemoci. Na rozdíl od klasické medicíny je homeopatie bezpečná a nevyvolává negativní vedlejší účinky. Je proto vhodná pro všechny, zdravé i nemocné, kojence, děti, těhotné ženy, starší lidi i zvířata (např. homeopatikum Oscillococcinum je výborné při chřipkách, anginách a jakýchkoliv bolestech v krku včetně škrábání, pálení apod., za tři dny je nemoc pryč. Nebo homeopatikum Aurum nese v sobě pozitivní účinky zlata jako velkého a tajemného léku - rozzáří celého člověka a vnese opět slunce do jeho duše, toto homeopatikum je lékem na nemoci, které se horší tmou a chladem, pomáhá proti bolestem kloubů, srdce, proti depresivním a smutným náladám, úspěšně léčí i autoimunní onemocnění).

10. Aromaterapie

- využívá éterických (esenciálních) olejů, které se získávají z rostlinných silic - aromatických látek v rostlinách. Tyto látky ovlivňují čichové a chuťové receptory člověka. Vedle vjemu vůně a chuti vyvolávají v těle i určitou biologickou aktivitu, dle zvolené silice buď stimulují či utlumují činnost orgánů, harmonizují a posilují organismus na fyzické i duševní rovině. Přiznivě působí při stresu, vnitřním neklidu a kolísání nálad. Posilují imunitu, mírní potíže s nachlazením a nevolností, ulevují při bolesti svalů a kloubů. Pomáhají při kožních onemocněních a jiných problémech, kdy mohou být vhodným podpůrným léčebným prostředkem. Formy použití: masáž, potírání, teplý či studený obklad, koupel, kloktání, inhalace, rozptýlení ve vzduchu (pomocí rozprašovače - naředěné vodou rozptýlit v místnosti, nebo nakapat na kapesníček a umístit na radiátor či nakapat do aromalampičky). Protože jsou přírodní éterické oleje většinou velmi koncentrované a silné, je třeba je při každém použití ředit buď v rostlinném oleji (olivovém, slunečnicovém, mandlovém aj.) nebo v neutrálním hydrofilním oleji, v tuku nebo alkoholu či vodě (řiďte se vždy informacemi na návodu anebo přímo pokyny aromaterapeuta). Éterické oleje vždy užívejte s rozmyslem! Zvláštní opatrnost je třeba věnovat používání éterických olejů u malých dětí a těhotných žen. Aromaterapii lze použít i u zvířat. Více informací o aromaterapii a jejích produktech můžete nalézt na internetových stránkách www.nobilis.cz nebo www.karelhadek.eu.

11. Hydroterapie - léčba vodou

- hydroterapie může mít podobu:

a) vnitřní - pití léčivých minerálních vod či inhalace - např. Vincentka, ale především pití čisté vody, a to v dostatečném množství min. 1,5 - 2 l za den vody, neboť bylo zjištěno (viz kniha Water for Health, For Healing, For Life, v překladu Voda pro zdraví, pro léčení, pro život), že většina nemocí (včetně únavy, depresí, různých bolestí, rakoviny apod.) vzniká právě z dehydratace organismu (málo pijeme či zapomínáme pít a naše tělo potřebuje právě čistou vodu, nikoliv čaje, kávu, limonády či alkohol). V té části těla, která je nejvíce dehydratovaná, se pak objeví i bolest, kterou lze odstranit tím, že vypijeme co nejdříve 2 sklenice čisté vody, a budeme pak i pít více vody a dodržovat pitný režim (přičemž se doporučuje pít vodu vždy před jídlem, ne při jídle ani po jídle, protože pak voda ředí kyselinu chlorovodíkovou, kterou začne žaludek vylučovat v rámci rozkladu jídla a trvá pak delší dobu, než se jídlo stráví a může docházet i k hnilobným procesům ve střevech).

b) vnější forma hydroterapie - v podobě různých obkladů, zábalů, koupelí, napařování, skotských střiků, podvodních masáží atd. Využívá se při tom studené či teplé vody.

- léčba teplou vodou - většinou o teplotě 36 - 38°C, kdy dochází ke zvýšenému prokrvení těla, uvolnění organismu a posílení imunitního systému. Pomáhají různé koupele (např. perličková, uhličitá, slatinná koupel - směs slatiny-bahna a vody, koupel rašelinová aj.). Do koupelí lze přidat různé druhy přísad (např. meduňka, rozmarýn, jalovec, chmel, přírodní éterické oleje či okvětní plátky, mořská sůl, sůl z Mrtvého moře aj.), které člověk vstřebává celým svým tělem i je vdechuje, čímž se zesiluje účinek terapie.

- léčba studenou vodou - zakladatelem vodoléčby byl Vincenze Priessnitz, který se sám bez lékařského vzdělání vyléčil z těžkého úrazu jen přikládáním studených obkladů a jeho Priessnitzovy zábaly jsou dodnes známy po celém světě. Sám tvrdil, že: „Léčebný účinek nemá chlad jako takový, ale teplo, které je studenou vodou následně vyvoláno“. Studená voda, respektive střídání chladu a tepla, ovlivňuje autonomní nervový systém, čímž se stimulují samoléčebné mechanismy lidského těla a zvyšuje se tím celková odolnost organizmu proti infekcím, fyzikálním a psychickým stresům. Střídání podnětů povzbuzuje zvláště krevní oběh, dýchání a funkce vnitřních orgánů. Pravidelným opakováním procedur dochází k dlouhodobému až trvalému zlepšení zdraví. Léčba studenou vodou se provádí v Balneoparku v Priesnitzových lázních v Jeseníku, Balneopark je koncipován jako „vodní zahrada“, kterou prochází potok s vybudovanou soustavou jednotlivých zastavení, které slouží právě k hydroterapii či k relaxaci. Nachází se v něm Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin, Priessnitzova koupel nohou s akupresurou, Priessnitzova lavička, střiky, sprcha či terasy pro odpočinek i cvičení.

12. Kryoterapie - léčba mrazem

- poměrně nová léčebná metoda, při které se tělo člověka vystavuje na 2 až 3 minuty velmi nízkým teplotám blížícím se - 140°C. Vše probíhá pod dohledem odborníků v uzavřené místnosti zvané polárium. Uvnitř polária je upravený suchý vzduch, který je zbavený vlhkosti, díky čemuž mráz člověku neublíží. Nedochází zde ke snížení vnitřní teploty těla, pouze se ochlazuje jeho povrch, což má za následek urychlení metabolismu, hojivé procesy a vysoké překrvení. Doporučuje se provést 10 terapií, tedy 10 vstupů do polária. Před terapií dochází k celkovému posouzení zdravotního stavu včetně posouzení dokumentace, rozhovoru s pacientem, interního, fyzikálního případně neurologického vyšetření, EKG a základního laboratorního vyšetření krve. Před každou kryoterapií je člověku změřen krevní tlak, a pokud je naměřena zvýšená hodnota, posoudí lékař vhodnost vstupu do polária. Klient musí dát písemný souhlas s léčbou v poláriu.

Kryoterapie pomáhá s těmito problémy: celulitida, nadváha, oslabení imunity, chronický únavový syndrom, posílení sexuální apetence, zlepšení hojení jizev po operacích, zánětlivá onemocnění kloubů a páteře, revma, rehabilitace po operacích pohybového aparátu, hematomy, otoky, poruchy imunity, poruchy dýchacího systému, menopauza, roztroušená skleróza, osteoporóza, senná rýma, lupénka, ekzémy, migrény, astma, příznivě ovlivňuje psychiku aj.

Kryoterapie se nedoporučuje: lidem s vysokým krevním tlakem, po infarktu myokardu, s akutním onemocněním srdce a oběhu, s akutní poruchou ledvin, močového měchýře a vůbec pro lidi se závažnými chronickými či akutními chorobami (nutno se poradit s lékařem). Není vhodná ani při prvních projevech chřipky nebo nachlazení, jejichž průběh může urychlit. Dále se nedoporučuje u lidí s klaustrofobií – strachu z malých prostor, s těžkou alergií na chlad a u těhotných žen.

Kryoterapii provádějí centra: v Praze, Pardubicích, Olomouci, Brně, Veselí nad Moravou, Zlíně, Ostravě, Čeladné, Hluboké nad Vltavou, Vráži u Berouna. Karlových Varech, Františkových Lázních, Lázních Jablonec nad Nisou, v Teplicích, Ústí nad Labem aj.

13. Oxygenoterapie - kyslíková terapie

= léčebná metoda vedoucí ke zvýšenému okysličení krve, spočívá v inhalaci 95% čistého kyslíku v podobě 30 - 45minutové denní kúry, zejména u dlouhodobějších či vážnějších zdravotních problémů, někomu však stačí kúra i 1 x týdně, je to zcela individuální. Kyslíková terapie výborně pomáhá při dlouhodobé či extrémní psychické i fyzické zátěži a nedostatku odpočinku, odstraňuje únavu, zlepšuje schopnost vnímání a zapamatování si i schopnost koncentrace. Pomáhá při psychických problémech a depresích, při bolestech hlavy, bolesti nohou, poruchách spánku, vysokém krevním tlaku, angině pectoris, srdeční arytmii, po infarktu i s potížemi v klimakteriu.

Po těchto terapiích dochází i k posílení imunity a odolnosti organismu při jakémkoliv stresu a přepracovanosti, při migréně, proti různým infekcím, cevním či nádorovým onemocněním, před a po operaci i při a po chemoterapii a ozařování. Vdechování kyslíku navodí v člověku dobrou náladu, přinese novou energii a chuť do života, zvyšuje výkonnost svalů a mozku a zpomaluje proces stárnutí.

Kyslíková terapie je obzvlástě vhodná pro lidi se syndromem únavy, pro kuřáky, pro lidi se zhoršenou funkcí plic a průdušek, jater či ledvin, s kožními problémy, revmatismem, artrózou i pro lidi, kteří vykonávají náročnou profesi zatěžující mozkovou činnost či potřebují regeneraci po tréninku nebo jiné namáhavé činnosti.

Kyslíková terapie se nedoporučuje: lidem s epilepsií, se zvýšenou činností štítné žlázy, po transplantaci orgánů i lidem, kteří mají astma.

Centra, která provádějí oxygenoterapii jsou např.: v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Teplicích, Ústí nad Labem, Poděbradech, Rakovníku, Jihlavě, Zlíně, Olomouci a jinde.

14. Ušní a tělové svíce

- jsou vynikajícím detoxikačním prostředkem a léčebnou metodou pro všechny věkové kategorie (i malé děti), a to bez vedlejších účinků. Fungují na principu tzv. "komínového efektu" vznikajícím při hoření svíce - po přiložení hořící svíce (vždy přikládat kolmo k zemi a na papírový ubrousek, ne přímo na tělo!) se vytvoří podtlak, kterým se uvolní zablokovaná energie v té části těla, na kterou je svíce aplikována, odchází nečistoty a veškerá negativní energie z postiženého místa a harmonizuje se jak fyzické, tak i energetické tělo člověka (nastartují se samoléčebné a uzdravující procesy organismu). Důkazem probíhajícího čištění a léčení organismu je bílý prášek tvořící se uvnitř svíce (signalizuje toxiny a nečistoty z těla) nebo vypadávající kousky vosku různě zabarvené (např. došeda - vypovídají o ledvinových a žlučových kamenech, dočervena mohou signalizovat krevní sraženinu, žluté hrudky vosku zase záněty, čím je hrudka vosku tmavší - tím je problém staršího rázu). Používají se pouze speciální svíce, ručně vyráběné, z čistého včelího vosku a bavlněného plátna, nejlépe damašku, který dobře hoří a neodlétá z něj při hoření popílek. Do svící se mohou dále přidávat různé ingredience jako bylinky - např. šalvěj podporující čištění nebo také biokurkuma s protizánětlivými účinky, konopí s detoxikačními účinky apod.

Ušní svíce mají kónický tvar, dole jsou užší, aby se daly vložit do ucha (pouze s papírovým ubrouskem), u dětí se používají menší a užší svíce a pálí se postupně na obou uších (doporučuje se dodržet přesný postup dle rad odborníka). Ušní svíce pomáhají: při zánětu středního ucha, jako prevence zánětu středního ucha, při rýmě a dlouhotrvajícím zahlenění, při nedoslýchavosti nezpůsobené funkční poruchou ucha, při bolestech hlavy, při hučení v uších aj.

Nepoužívat ušní svíce: při horečce přesahující 39 st. - nejprve je třeba teplotu srazit, při čerstvé perforaci bubínku, při alergii na některou z použitých látek, při akutním zánětu středouší nevkládat do ucha, ale před ucho, případně na reflexní bod a nepoužívat svíce bez ubrousku.

Tělové svíce lze přikládat přímo na postižené místo na těle, kde je nějaký problém, bolest či zánět, anebo lze přiložit svíci na reflexní body postižených orgánů. Pro detoxikaci je nejlepším místem pupík, dlaň, ploska nohy či páteř. Tělovými svícemi lze řešit různé zdravotní potíže, od zažívání počínaje přes bolesti zubů, uvolnění svalového napětí, léčení zánětů v těle (např. angínu, zánět moč. měchýře, zánět vaječníků aj.), lze jimi také odstraňovat různé cysty a myomy, močové či žlučníkové kameny i čistit lymfatický systém. Rovněž lze využít svíce při léčení nachlazení (přikládají se na dutiny a uši). Čím závažnější je nemoc či se jedná o něco chronického, tak je třeba aplikovat svíce i opakovaně.

Nepoužívat tělové svíce: při horečce přesahující 39 st., na sliznice, do otevřené rány, při alergii na některou z použitých látek a nepřikládat přímo na srdce (použít raději reflexní body). O správném postupu používání svící i frekvenci (jak často, kolik svící pálit atd.) se poraďte s odborníkem.

15. Detoxikační kúry a náplastě

- k očištění organismu od škodlivých a odpadních látek, zejména pokud je člověk nemocný, ale i pokud je zdravý (a může i několikrát do roka např. na jaře a na podzim) se doporučuje podstoupit očistnou, detoxikační kúru, kterou lze doplnit i detoxikačními náplastěmi - viz samostatný oddíl Očista těla i duše.

16. Masáže

relaxační, rekondiční, aromaterapeutické, detoxikační, lymfatické, thajské, masáž lávovými kameny, baňkování, hydromasáž aj.

17. Cvičení, pravidelný pohyb

- chůze, běh, jízda na kole, plavání a jiné sporty, cvičení, posilování

- harmonizační cvičení: čchi-kung, tai-či, jóga (např. 5 Tibeťanů, Pozdrav slunci..)

- hormonální jóga  (hormonální terapie  podle  Dinah Rodriues)  -  cvičení  pro ženy, které pomáhá při hormonálních problémech, při neplodnosti ženy, pro ženy v přechodu... Působí pozitivně na hormonální systém, na vaječníky, nadledvinky, štítnou žlázu i hypofýzu. Hormonální sestava je kombinací dynamické jógy, specifického dechového cvičení, tibetských technik práce s energií, bandhami a muder a je vhodná i pro absolutní začátečníky jógy.

  a další metody...

+ vše, co má pozitivní účinek na naše tělo (i Duši a Ducha)

= co očisťuje, vyživuje, regeneruje organismus, dodává energii, zejména:

Výživná a pestrá strava - plná vitamínů, minerálů, enzymů a stopových prvků

Pití čisté vody, čerstvých ovocných a zeleninových šťáv

Vydatný spánek, dostatek odpočinku

Použivání přírodní kosmetiky - např. www.karelhadek.eu

Návštěva sauny či solné jeskyně – očisťují organismus, relaxace

Pobyt v přírodě – zbavuje tělo škodlivin, regeneruje a obnovuje buňky, čistí,nabíjí

II. TIPY PRO HARMONIZACI A NAPLNĚNÍ NAŠÍ DUŠE (ovlivňují i Ducha a tělo)

 1. Věnovat se jakékoliv tvůrčí činnosti, která člověka naplňuje a přináší mu radost

  - malování, tanec, zpěv, hra na hudební nástroj, psaní (včetně vlastní literární tvorby - např. skládání básní, psaní povídek apod.), ruční práce (např. pletení, háčkování, vyšívání, šití), výroba různých šperků (z korálek) či dekorativních předmětů – např. ze dřeva či hlíny, kutilství, práce na zahradě, které člověka těší (např. péče o květiny, okrasné keře, tvorba skalek apod.), hraní společenských her aj.

 2. Poslech příjemné hudby - relaxační, meditační, vážné aj.

 3. Zpívání manter, např. i nejznámější mantry Om - lze i skupinově  jako OM Chanting  

 4. Hraní na Tibetské mísy nebo jen poslech této hudby (terapie Tibetskými mísami) - využívá se hluboce zklidňujících, harmonizačních účinků zvuku, různých tónů, které působí pozitivně na člověka - tělo, mysl i duši opět propojují, vylaďují a navracejí do rovnováhy

 5. Pohled na mandaly (harmonizační kruhové obrázky), jejich tvorba či pouhé vymalovávání šablon pastelkami – zklidňuje to, očisťuje, propojuje člověka s jeho nitrem.

 6. Meditace – hluboké vnitřní zklidnění, navrací nás k naší podstatě a našemu Zdroji.

 7. Četba duchovní literatury

 8. Psaní do svého deníku - slouží k ventilaci svých myšlenek, postřehů, podnětů, každodenních prožitků, co člověk zažil, ale také svých pocitů a emocí, jak co cítil a vnímal, jakou měl náladu, jak reagoval či jak reagovalo okolí, může zahrnovat i různé situace a příhody, které se člověku staly (při psaní dochází k uvolnění niterného napětí a potlačené energie, takže může být deníček i výborným terapeutickým pomocníkem a dobrým nástrojem pro sebepoznání a práci na sobě).

 9. Pěstování láskyplného vztahu k sobě i k okolí - k rodině, partnerovi či druhým lidem. Mít někoho rád, projevovat někomu lásku, péči – i zvířecímu mazlíčkovi, a především pak sám sobě (viz Sebeláska základem).

 10. Mít blízkou osobu, které se může člověk svěřit, vypovídat se ze svých problémů a trápení.

 11. Odpuštění sobě i druhým - dochází k obrovské vnitřní úlevě, pročištění i smíření, harmonizaci duše i vztahů s okolím (viz Léčivá síla odpuštění).

 12. Terapie smíchem- být v kontaktu s lidmi, se kterými je nám fajn a od srdce se s nimi zasmějeme, umět se i sám sobě zasmát.

 13. Udržovat si pozitivní naladění - mít určitý nadhled nad věcmi, nebrat vše tragicky, ale umět se povznést nad všední starosti a problémy aneb když nejde o život, jde o....

 14. Dělat sobě i druhým radosti – někdy stačí koupě kytičky či drobné pozornosti, úsměv na lidi.

 15. Pochválit se, když se nám něco povede, upřímná pochvala okolí.

 16. Společné zážitky (kulturní, sportovní aj.), sdílení s druhými, trávení času s dětmi, vnoučaty...

 17. Pobyt v přírodě, na horách, u vody, kde jsou čisté, pozitivní energie. 

III.  CO POSILUJE A ROZVÍJÍ NAŠEHO DUCHA (a ovlivňuje i naši Duši a tělo)

 1. Víra, víra v sebe, víra v dobro a lásku, víra v uzdravení v případě nemoci, víra ve splnění svých přání
 2. Mít smysl života, pro co žít, kráčet za svými cíly, plnit si své "sny" (viz Realizace naší vůle)
 3. Možnost seberealizace, dělat to, co člověka vnitřně naplňuje.
 4. Touha po sebepoznání a rozvoji, vůle na sobě pracovat.

 5. Studium různých oborů (např. psychologie, filozofie, historie, medicína, architektura aj.) či ezoterních nauk (např. astrologie, numerologie, chiromantie, grafologie, parapsychologie, kabala aj.), pokud člověk dokáže propojit teorii s praxí (znalosti s praktickými zkušenostmi a realitou).

 6. Sebereflexe – schopnost se podívat na sebe z odstupu – na své emoce, myšlenky, chování a jednání v různých situacích, jejich přijetí a uvědomění si, kde mám své přednosti i slabiny a nedostatky, na kterých lze pracovat (vyžaduje to ale naprostou upřímnost k sobě i schopnost vlastní reflexe, což každý nemusí mít).

 7. Hlubší rozhovory s člověkem s alespoň částečnými znalostmi a zkušenostmi v oblasti psychologie či přímo s psychologem, jež umožní jiný náhled na věc - společně vše rozebrat, analyzovat problémy a jejich příčiny – člověku se nejen uleví, ale může přijít i na různé souvislosti a vazby ve spojitosti s druhými lidmi. Může přijít na věci, které dříve neviděl, ono uvědomění si – tzv. AHA efekt může člověka hodně posunout v jeho vývoji.

 8. Otevřená a srozumitelná komunikace s druhými, čisté úmysly i v chování a jednání bez tendencí okolí manipulovat, ovládat, zraňovat či se povyšovat nad druhými (viz Asertivní jednání).

 9. Pokora, úcta k sobě i ke druhým, respekt a přijímání všeho takové, jaké je.

 10. Touha po Poznání, snaha přemýšlet o sobě a o životě, aktivní mysl hledající Vyšší pravdu, zajímající se o příčiny a vzájemné souvislosti, schopna širšího pohledu a odstupu.

 11. Vytváření vlastního názoru, za kterým si člověk stojí. Na druhou stranu i ochota změnit svůj postoj či pohled, pokud neodpovídají skutečnosti. Pevnost i pružnost mysli.

 12. Pozitivní afirmace (myšlenkové formulky) - posilují nás, dodávají klid, odvahu a vnitřní sílu. Pomáhají nám pracovat na našich slabinách a s chladnou hlavou řešit problémy a zvládat různé situace. Opakují se v duchu či nahlas 3 x za sebou, a to i několikrát za den, tím větší mají na nás účinek. Vycházejí ze základní teze, že svými myšlenkami tvoříme sami sebe i svůj život. Myšlenky jsou energie, která se může zhmotnit a my se staneme tím, kým chceme být, pokud tedy přidáme i ruku k dílu:-). Příklad afirmací: "Já jsem láskyplná a nezávislá bytost kráčící za svými cíli" aj. (viz Pozitivní afirmace).

 13. Tzv. "bdělá pasivita" - někdy stačí být pouze v klidu, v propojení se sebou, vypnout mysl a nestranně pozorovat, co se děje uvnitř i kolem nás, aniž bychom věci a lidi hodnotili a jakkoliv zasahovali do jejich života - tím, že se člověk neztotožní s okolím a druhými lidmi (s jejich emocemi, myšlenkami a chováním), získává potřebný odstup a nadhled, aby viděl věci objektivněji a stal se nezávislým a nezaujatým pozorovatelem, k němuž samovolně přicházejí potřebné informace.

 14. Nelpět na emocích, mít nad nimi určitou kontrolu, i když je umět přirozeně projevovat.

 15. Být tím, kým uvnitř jsme – nepřetvařovat se, nesnažit se někoho napodobovat, ale být jedinečnou a originální, samostatnou a nezávislou bytostí.

 16. Žít v lásce, v souladu sám se sebou - se svým nitrem, naslouchat své duši, svému tělu a jejich potřebám.

 17. Rozvoj intuice, jež odkrývá zákulisí a přináší pravdu.

 18. Aktivně, vědomě a tvořivě žít, obezřetně a zodpovědně, ale pokud možno beze strachu, s pevnou vírou v dobro a lásku.

IV. SYSTEMICKÉ KONSTELACE

= metoda používaná v oblasti osobního rozvoje, poradenství i psychoterapie. Technika konstelací spočívá v sestavení jakéhosi „modelu“ rodiny, vztahu nebo jiného systému ze „zástupců“ vybraných z ostatních účastníků semináře.

Jedná se o zážitkovou metodu, ve které jde o pocity, prožitky a teprve po prožitku konstelace o vysvětlení a pochopení toho, co konstelace představuje. Konstelace umožňují názorně ukázat a pocítit souvislosti a vztahy mezi členy rodiny, případně členy širších systémů a jít do hloubky k podstatě samotných problémů.

Vybrané téma k řešení se většinou dotýká v různé míře každého účastníka, ať už přímo zastupuje nějakého člena rodiny, anebo je v roli diváka - pouhého pozorovatele, každý si tam může něco zpracovávat. Přičemž prožití a uvědomění si určitých věcí může změnit pohled člověka i jeho vztah k sobě a k okolí a může se to projevit i změnou chování u blízkých lidí, kterých se téma konstelace týká (a které zastupují jednotliví účastníci konstelace), a to i když nejsou na semináři osobně přítomni ani o tom nevědí. Konstelace tak mohou působit paralelně na více úrovních.

Rozlišujeme rodinné konstelace, partnerské konstelace, konstelace pro muže a ženy, ale i konstelace zdravotních symptomů, konstelace problému, konstelace vnitřního dítěte, konstelace skrytých finančních přesvědčení aj.

V. ENERGETICKÉ TERAPIE (těla, Duše i Ducha)

    - s pomocí léčivé energie Reiki (= universální, vesmírná, životadárná energie)

    - s pomocí léčivé energie Shambally, příp. jiných energií

    - s pomocí léčivých účinků drahých kamenů a krystalů

V případě volby energetické terapie doporučuji kontaktovat či přímo osobně navštívit člověka se zkušenostmi na výše uvedené energie či práci s krystaly (i když s kameny můžeme zkusit i sami pracovat - viz Práce s kameny). Terapie skrze energie Reiki či Shamballu je možné provést jak osobně, tak i na dálku energetickým působením, přičemž terapeut musí být zasvěcený do těchto léčivých systémů. Další z možností je nechat se od "Mistra" sám zasvětit do Reiki či Shambally, pokud nás něčím energie Reiki či Shambally oslovuje a přitahuje a cítíme to jako správný krok, a pak už pracovat na sobě - léčit se, rozpouštět své bloky a negativní energie atd.

Shamballa patří k vysokovibračním energetickým systémům, které pomáhají člověku v duchovním rozvoji a odbourání karmických bloků našich duší. Ze širšího pohledu představuje Shamballa určitou životní filozofii založenou na čistotě srdce a mysli, ušlechtilém mravním chování a zodpovědném konání, v němž snoubí se moudrost, láska i poznání, zahrnuje neustálou práci na sobě a sebezdokonalování, rozvoj a růst po všech stránkách, jakož i pomoc druhým, pokud je třeba. Její součástí je léčení sebe sama, potažmo druhých bytostí (lidí, zvířat...), pokud je pomoc žádoucí a pokud zejména lidé o pomoc stojí a chtějí pomoci. Energie Shambally je velice inteligentní energie, která působí komplexně na celou bytost, léčí ji a harmonizuje na mnoha úrovních - léčí se fyzické i duševní rány a bolesti jak ze současného života, tak i z našich minulých inkarnací na Zemi, rozpouštějí se hluboce uložené strachy a prožitá traumata, duše i tělo se prosvětlují a regenerují a naplňují vším, co potřebují, aby byly opět v harmonii. Pokud pracujeme s energií Shambally, jsme pouze a jen čistými prostředníky této energie, pouze do nás či skrze nás (naše tělo, ruce - dlaně) druhým bytostem proudí a my do ní svými myšlenkami nijak nezasahujeme (kromě počáteční prosby o léčení a aktivaci této energie). Touto energií nemůžeme sobě ani druhým ublížit, jelikož je tato energie řízena vysoce duchovně vyspělými bytostmi, které si samy určují kolik, v jakém rozsahu, intenzitě i množství  bude proudit této energie příslušné osobě, přičemž používají při své práci i spoustu symbolů, které byly člověku, jež se nechal zasvětit do energií Shambally, natrvalo vloženy do aury. Energie Shambally nese v sobě energie Nanebevzatých mistrů, Mahatma energii - neboli energii "Já jsem" a universální životní energii Reiki.

Kdo má zájem ještě hlouběji pracovat na sobě a svém rozvoji a má už určité zkušenosti s energiemi, např. už delší dobu pracuje s energií Reiki či Shambally apod., může podstoupit zasvěcení do světelného systému Merkaba (= mer-světlo, ka-duch, ba-tělo, tedy v překladu světelné tělo poháněné duchem). I Merkaba je vysokovibračním energetickým systémem pomáhajícím člověku v duchovním rozvoji a vzestupu a v odbourání karmických bloků našich duší. Je rovněž určitou životní filozofií a současně i prostředkem k celkové transformaci člověka, kdy dochází k přeprogramování člověka světelnými nástroji a k aktivaci světelného těla ve tvaru hvězdného čtyřstěnu (= trojdimenzionální Davidova hvězda tvořena dvěma čtyřstěny - pyramidami do sebe vetknutých představujících dualitu na zemi, energie Jin a Jang). Ovšem pokud se člověk nechá zasvětit do Merkaby a začne pracovat s jejími energiemi, měl by počítat s tím, že se bude zesilovat jeho niterná energie a může být více konfrontován se svými negativními a stinnými stránkami i negativními emocemi, které mohou vycházet více na povrch. V životě člověka se začne hodně věcí urychlovat včetně čištění jeho duše od karmické zátěže, kterou si s sebou nese, což může znamenat, že bude člověk zažívat v mnohem kratším časovém úseku různé situace různého charakteru i intenzity, kdy bude vyššími silami zkoušen a prověřován, jak vše zvládne, jak se ke všemu postaví a jak bude jednat. Může se náhle objevit více problémů, které bude muset řešit či se může dostat i do různých zátěžových či krizových situací a řešit je. Opravdu to nebude mít člověk jednoduché a s velkou pravděpodobností  mu bude kladeno do cesty mnohem více překážek než obvykle, nebo než tomu bude u ostatních lidí. Je to ale součástí cesty Merkaby, která ho na oplátku posune v jeho životě o obrovský kus dopředu, pokud si projde tímto náročnějším obdobím zahrnujícím hlubší očistu duše i celé jeho bytosti a zpracování jeho stěžejních životních témat. Upozorňuji, že s energií Merkaby je třeba velice opatrně pracovat, jemněji a pomaleji než je tomu u jiných energií.

Protože jsou energie Shambally a zvláště Merkaby velice silné, doporučuji zasvěcení do těchto energií už zkušeným lidem v energetické práci na sobě, nikoliv začátečníkům. Pro začátečníky doporučuji absolvovat kurz léčivého systému Reiki, jejíž energie je dostatečně silná a účinná.

VI. DUCHOVNÍ POMOC

- je vždy přítomna, jen se jí otevřít a požádat o pomoc vyšší duchovní bytosti = anděly, archanděly, svého strážného anděla, Nanebevzaté mistry, osobního duchovního průvodce, svoji duchovní (vesmírnou) rodinu aj. (viz Duchovní pomoc), kteří nám dle svých možností rády pomůžou, pokud v ně uvěříme, i když je nevidíme, a dáme jim svůj prostor (to, že spoustu věcí, energií či duchovních bytostí nevidíme, neznamená, že neexistují, je to pouze o našich omezených - zablokovaných či nerozvinutých schopnostech vidět a vnímat i jinou úroveň života, která stále zůstává pro většinu lidí skrytá, i když ji třeba zvířata či malé děti do určitého věku vnímají).

O pomoc můžeme poprosit i samotného Boha jako nejvyšší Vědomí a Lásku, Zdroj, ze kterého všichni pocházíme, nebo i Matku Zemi Gaiu, na které žijeme a jsme její součástí. Rovněž se můžeme spojit se svou Duší (sídlící v oblasti našeho srdce) nebo se svým Vyšším já (též naším průvodcem a učitelem) či se svým Duchem (zastřešuje naši bytost na všech rovinách), kteří nám také rádi pomůžou s našimi problémy i naším rozvojem.

Pomoc od výše uvedených bytostí může zahrnovat naši ochranu a vedení, podporu a pomoc v různých životních situacích a problémech i pomoc s naším rozvojem a prací na sobě představující naše čištění, léčení, rozpouštění různých bloků a strachů, harmonizaci, uzemnění a naplňování láskyplnými světelnými energiemi.

Jak žádat duchovní bytosti, Boha či svou Duši, svého Ducha nebo své Vyšší já o pomoc se dozvíte v oddílu Vnitřní práce na sobě1.