Harmonizační a léčivé techniky

Níže uvedené techniky jsou pouze pomocným a podpůrným prostředkem při léčení různých zdravotních problémů, kdy mohou vhodně doplňovat klasickou i alternativní medicínu, nenahrazují však odbornou lékařskou péči. Proto při jakýchkoliv zdravotních potížích navštivte nejprve svého lékaře!

1. Vdechování energie barev

Barvy výrazně ovlivňují naše nitro, každá v sobě nese své specifické vibrace a s pomocí těchto energetických vibrací se můžeme čistit, léčit a harmonizovat, naplňovat, uzemňovat i posilovat svoji psychiku a tělo.

Vdechování energie barev se provádí nosem do celé naší bytosti či jen konkrétních míst - ať už oslabených, nemocných či jen zablokovaných, anebo do energetických center v našem těle, která se nazývají čakry.

Při nádechu si představíme, jak vdechujeme do sebe určitou barvu, např. očistnou bílou, léčivou a harmonizující zelenou, zklidňující a uvolňující modrou, láskyplnou růžovou, radostnou oranžovou, sluncem nabíjející žlutou či stimulující, uzemňující a energii doplňující červenou - vnímáme, jak se energie konkrétní barvy dostává do nás  seshora přes naši hlavu a dále se rozšiřuje do celého našeho těla i mysli či jen do vybraných míst (např. jen do našeho srdce, v němž se barva koncentruje), a zcela nás naplňuje svým jasným vyzařováním (lze si představit i různé odstíny barev, u zelené např. světle zelenou či barvu čerstvé jarní trávy apod. - dle toho, co je nám příjemné apod.). Necháme na sebe barvu co nejdéle působit a můžeme praktikovat klidně každý den.

Jen dodám, že léčivých účinků barev můžeme využívat nejen vnitřně, ale také vně - můžeme se obklopit různě barevnými předměty, vymalovat si interiér v příjemných pastelových barvách či si barevně sladit doplňky a samozřejmě nosit oblečení v barvách, které se nám líbí a cítíme se v nich dobře. Barvy budou na nás působit v jakékoliv podobě a formě.

2. Opis ležaté osmičky (nekonečna) spojený s prodýcháváním těla

- tato technika je založena na harmonizačních účincích opisování ležaté osmičky (neboli nekonečna), ať už přímo fyzicky (rukama, nohama, hlavou, pánví), pokud to tedy lze provést a nemáme v daných místech velké bolesti, v opačném případě je lepší provést opis nekonečna v oslabené a bolestivé části pouze mentálně ve své představě. U lehčích případů se může pracovat současně fyzicky i mentálně.

Můžeme si představit, jak se nám v mysli přelívá energie symbolu nekonečna zleva doprava a zprava doleva a harmonizuje a propojuje obě hemisféry v mozku (vhodné použít i při bolestech hlavy, jakémkoliv napětí a neklidu v sobě). Opisování ležaté osmičky lze provádět mentálně nejen v hlavě, ale lze si ho představit i v jiné části těla, např. v krční či bederní páteři, která může být zablokována, či v oblasti srdce, břicha, ztuhlých ramen, nohou apod., všude tam, kde je nějaký problém a disharmonie.

Při opisování nekonečna doporučuji hlouběji prodýchávat celé své tělo či přímo konkrétní místo, kde je energie zablokována a může způsobovat bolest. Dochází tak k většímu okysličení těla, postupnému uvolňování různých bloků, celkové harmonizaci a vyladění organismu, čímž se naše tělo i mysl navrací opět do rovnováhy.

Ležatou osmičku opisujeme min. 12 x plynule za sebou (fyzicky či pouze mentálně ve své představě či obojí), zdatnější jedinci mohou zkusit až 21 x za sebou. Při fyzickém provedení opisu nekonečna hlavou (uvolňujeme tím i krční páteř) je však třeba si dávat pozor na "točení" hlavy, které může bezprostředně po provedení techniky následovat, avšak po chvíli opět ustane. Doporučuji si pohodlně sednout a v klidné pozici pár minut setrvat, než tento stav přejde. Technika se může provádět i několikrát denně, záleží na tom, jak to cítíme či potřebujeme vzhledem k našemu fyzickému či psychickému stavu...

3. Léčení vlastní bioenergií

- každý máme v sobě samoléčící schopnosti, ačkoliv je přímo vědomě nevyužíváme. Pokud onemocníme, můžeme se z nemoci dostat, a to silou naší vůle, vírou v uzdravení, správným smýšlením a jednáním a s využitím klasické či alternativní medicíny. Pomoci si můžeme také přikládáním svých dlaní, ze kterých nám přirozeně proudí energie, na naše bolavá a nemocná místa. Ta svojí vlastní energií, zesílenou vizualizací patřičných barev (nejčastěji bílou), harmonizujeme, naplňujeme a aktivujeme tím sebeuzdravovací procesy.

Dlaně necháme přiložené tak dlouho, jak je třeba, klidně i půl hodiny, když cítíme, že z nich energie stále proudí do oslabeného místa. I tady platí, že trpělivost se vyplácí a nic se nemá uspěchat. Tělo si z našich rukou vezme tolik energie, kolik potřebuje pro navrácení do rovnováhy. Léčit se takto můžeme v různých intervalech, např. dvakrát či třikrát denně nebo i častěji, nejlépe každý den, pokud si na to najdeme čas. Jednáme vždy pocitově, intuitivně, každý má jiný organismus a nelze se v tomto řídit nějakým striktním návodem.

Doporučená afirmace, kterou stimulujeme proces léčení a sebeuzdravování: "Nechť proudí z mých rukou hluboce léčivá energie, jež bolest rozpouští, rány zaceluje, vše harmonizuje a uzdravuje, novou energií naplňuje a v jednotě vše propojuje."

U sebeléčení prostřednictvím svých dlaní může trvat poněkud déle, než se dostaví patřičné výsledky. Záleží to i na tom, do jaké míry jsme otevření vlastním energiím a samotnému léčení, jak věříme ve své uzdravení, ale také na tom, do jaké míry máme své tělo i psychiku zanesené různými bloky. Čím více je člověk zablokován, tím méně může vnímat své energie a tím déle může trvat i proces sebeléčení a uzdravování.

Kdo má hlubší zájem o sebeléčení, doporučuji absolvovat kurz léčivého systému Reiki (práce s universální vesmírnou energií a symboly), která v člověku aktivuje energetický kanál, pročistí ho od různých bloků, že bude i vnímavější k energiím a vlastnímu tělu a zesílí se tím i sebeléčící schopnosti.

4. Práce s kameny

- i kameny nás mohou v různé míře harmonizovat a léčit naše fyzická či duševní zranění, odstraňovat různé bloky a pomáhat nám v navrácení do rovnováhy (viz Práce s kameny).