Technika vnitřního úsměvu

 

Technika vnitřního úsměvu může být naším dalším pomocníkem nejen při práci na sobě, ale vůbec v každodenním životě. Je postavena na práci s vlastní energií, energií našich pozitivních emocí - naší radosti a pocitu štěstí, se kterými uvnitř našeho nitra prostřednictvím našeho niterného úsměvu pracujeme a využíváme jejich pozitivní energie pro naše prosvětlení či očištění, harmonizaci i naplnění celé naší bytosti i našeho života (minulosti, přítomnosti i budoucnosti).

Při používání této techniky se budeme cítit velice dobře a budeme v příjemném naladění, že se budou od nás odrážet negace z okolí. Pozitivní vibrace uvnitř nás nedají ani prostor pro negativní myšlenky či emoce nebo se v nás budou hned ve svém zárodku samy rozpouštět...

Velkou předností této techniky je to, že pracujeme se svou vlastní energií, kterou velice dobře známe a je nám hodně blízká - je v nás, našem nitru, tedy nic cizího, co by mohlo na nás působit jakkoliv disharmonicky. Jen čerpáme a využíváme energii ze svého niterného zdroje, což je pro naši bytost zcela přirozené. Při pravidelném používání této techniky zjistíme, že "to" jde už jaksi samo, spontánně a plynule, že stačí jen pomyslet, aniž bychom se nějak moc namáhali a má to svůj efekt.

Postup

Představíme si uvnitř našeho nitra svůj krásný a upřímný úsměv plný radosti a štěstí a tento svůj úsměv i s těmito nádhernými emocemi necháme rozšířit do celého našeho těla, mysli i duše podobně jako se v nás rozlévá do každé části našeho těla příjemné a hřejivé teplo z jarního sluníčka (můžeme si představit svůj úsměv i jako samotné slunce, jehož paprsky prostupují do celé naší bytosti a šíří energii harmonie a dobré nálady).

Jistě si vzpomeneme na nějakou situaci či událost, kdy jsme zažívali radost a štěstí, bylo nám krásně a my jsme si to plnými doušky užívali. Tato vzpomínka v nás může znovu oživit ony radostné emoce, které můžeme v sobě opět aktivovat a nechat je rozšířit do celé naší bytosti a prozářit ji těmito úžasnými pozitivními vibracemi. Přičemž se zaměřujeme pouze na emoci radosti, kterou aktivujeme v přítomném okamžiku, neprožíváme znovu celou situaci či událost z naší minulosti, pouze přenášíme emoci radosti do přítomnosti a necháme se jí zcela naplnit.

Nebo si můžeme představit svůj úsměv plný radosti, aniž bychom vzpomínali na krásné chvíle ve své minulosti. Můžeme si představit, jak bychom se cítili, kdyby se nám splnilo naše největší přání, jak bychom byli šťastní a naplnění a tuto svou představu plnou krásných emocí můžeme opět nechat prostoupit tady a teď do celé své bytosti.

Anebo nemusíme "kráčet" ani do minulosti ani do budoucnosti, ale můžeme čerpat z přítomného okamžiku - můžeme pociťovat radost a štěstí z jakýchkoliv maličkostí, i z toho, že vůbec jsme, že můžeme přivítat nový den, že svítí slunce a slyšíme zpívat ptáky.... Nebo si můžeme představit, jak se vnitřně usmíváme bez jakéhokoliv podnětu, prostě jen proto, že chceme zažívat radost a štěstí, chceme být štastní, a to bez ohledu na to, co se kolem nás děje (ať jedeme zrovna v tramvaji či obědváme nebo jednáme s druhými lidmi). I tento pocit radosti a štěstí lze procítit hluboko ve svém nitru, když si v sobě představíme, jak se usmíváme a cítíme se báječně. A tyto krásné energie je dobré si v sobě udržovat co nejdéle a posilovat je, abychom jimi byli co nejvíce naplněni.

Emoce, které v sobě nese náš milý a radostný úsměv (ať už projevený navenek či uvnitř našeho nitra), získávají konkrétnější podobu a působí na naši duši, mysl i naše tělo mnohem intenzivněji a účinněji, prozařují je svými pozitivními energiemi a vnášejí světlo do každé buňky a částečky naší bytosti. Jakýkoliv smutek, zlost či neporozumění, jakékoliv napětí či konflikt uvnitř i vně se může rázem změnit v mírumilovné přijetí, smíření, radost i lásku. Záleží jen na nás, na tom, co si zvolíme a jak k dané věci přistoupíme....

Závěrečná doporučení

Tuto techniku lze používat opravdu kdykoliv a kdekoliv i jak často chceme, podle toho, jak to uvnitř cítíme či potřebujeme. Nejlepší je začít pracovat s touto technikou už ráno hned po probuzení, kdy jsme ještě v alfa hladině a můžeme se tak pozitivně naladit na nadcházející den (dokonce si můžeme i v mysli představit, jak jsme v tomto naladění po celý den a jak se nám vše daří - pozitivně si tak naprogramovat celý den). V průběhu dne lze tuto techniku rovněž praktikovat a výborná je také před spaním, kdy se zase pěkně zklidníme, uvolníme a naladíme se na spánek, že se nám bude dobře usínat.

Zpočátku bude vyžadovat práce s touto technikou asi více koncentrace a vůle i představivosti a trpělivosti, než se vše hezky zažije a propojí. Časem a s přibývající praxí i zkušenostmi už nebudeme vnímat tuto práci jako práci, ale něco, co nám připadne zcela normální a přirozené.

Při práci s touto technikou se doporučuji zaměřovat nejvíce na svou hlavu a svou mysl a zejména tam posilovat energii vnitřního úsměvu. Další oblastí, která může vyžadovat větší pozornost, může být i oblast srdeční čakry (střed hrudníku), zejména při jakýchkoliv problémech ve vztazích s lidmi, při uzavřenosti i nedostatečné sebelásce. Rovněž ji lze využít jako doplňkovou metodu při jakýchkoliv zdravotních problémech, kdy si svůj vnitřní úsměv představíme přímo v oslabeném či nemocném a bolestivém místě, které tak naplňujeme pozitivní energií radosti a harmonie a přispíváme tak k jeho léčení a uzdravení. A pozitivní energii našeho niterného úsměvu můžeme také poslat svým blízkým a milovaným, stačí na ně chvíli myslet v tomto příjemném, harmonickém stavu. Takže využití této techniky je opravdu široké a pestré...

Tuto techniku lze provádět i se zavřenýma očima, kdy je o něco lepší koncentrace, ale není to podmínkou. Je dobré se to naučit i s otevřenýma očima, aby to mohl člověk používat kdykoliv během dne. Výhodou je to, že se navenek vůbec nemusíme usmívat, ačkoliv uvnitř můžeme posilovat a rozšiřovat svůj niterný úsměv, takže to na nás okolí nepozná. I když my budeme svými pozitivními vibracemi na okolí působit, takže by nás lidé mohli vnímat velice příjemně a pozitivně a může jim být v naší přítomnosti dobře.