Hřebíček - rady dědka kořenáře

30.10.2012 19:12

Hřebíček je plný protikladů i protizáporů. Získal jméno po trochu atypicky obézním malém hřebíku 15x2,8, kterému je toto jižní koření podobné, jako kdyby mu z oka vypadlo. No nebudu se rozšiřovat nad problémem lidového rčení, z kterého že oka, to by bylo na dlouhé lokte. Ostatně rozšiřovat jsem nemyslel vážně, protože jsem právě v procesu hubnutí a dlouhé lokte jsou také zavádějící, protože ty u nás má jen NĚKDO, tedy hlavně ti, kteří nemají prázdné kapsy a mají velké oči..., ale plebejci je mají výrazně kratší, prázdnější a menší – lokty, kapsy i oči (oči od neustálého přimhuřování nad činy oněch s dlouhými lokty a naditými kapsami; kupodivu ne od míření, které by dlouhé lokty rychle zkrátilo...). To záleží prostě na tom, jak použijeme hřebíček i hlavičku...

Když si před půltisíciletím španělský král fajnšmekrovsky vymyslel, že chce hřebíček coby koření do paštiky, tak pro něj poslal někam na západ Magellana a ten při tom objevil svůj obávaný jihoamerický průliv a tekutý hrob desítek tisíc námořníků mezi Ohňovou zemí a Chile. On tam oceán kroužící rychlostí pomalé chůze kolem Antarktidy směrem na východ má Ohňovou zemí zúžený profil a nerovné dno, takže to tam skoro pořád dost s loděmi fofrem drncá, takže zvláště v období objevení zlata na západě severní Ameriky, dokud tam nezačal jezdit vlak, jich tam dost kleslo ke dnu.

Než přivezl Magellanův personál zdržením se šarvátkami náklad hřebíčku do Španěl, tak to trvalo skoro 3 roky, což se stalo tehdejším rekordem v obeplutí zeměkoule a zároveň důkazem, že je alespoň tam, kudy pluli, kulatá. Přitom objevili Tichý oceán, protože měli cestou do Indonésie pěkné počasí. A také hlad. Magellan to tam ve rvačce s domorodci nějak přehnal a tak byl při této příležitosti z výpravy zesnut k předkům.

Jinak je v Číně Hřebíkovec kořenný či vonný jako koření znám již 2500 let. Sbírá se z něj kalich s poupětem, které nesmí při sušení ztmavnout. Silice s vysokým obsahem fenolického eugenolu má řadu zajímavých vlastností. Tlumí růst mikroorganizmů, místně prokrvuje a tlumí lokálně i bolest, stimuluje tvorbu trávicích šťáv, odpuzuje hmyz a revmatizmus.

I když u nás desetimetrový strom hřebíčkovec neroste, je spotřeba jeho sušených květních poupat značná, protože se hodí na kořenění kdečeho. Například ke kořenění sladkých pokrmů, kompotů, polévek, omáček, nádivek, paštik, trvanlivých uzenin, rýže, masa, láku okurek a tak nějak na kde co. Mně ale zrovna moc nechutná, protože nasládlá chuť hřebíčku čím dál blíž k němu v potravině přechází do hořké, mně osobně divné. Moje matka ovšem hřebíček milovala, takže jsme ho měli v potravě často a všude.

Znecitlivující vliv silice hřebíčku se tradičně uplatňuje hlavně v případě bolestí zubů, kde se využívala i tinktura nebo při bolestech v krku hřebíčková voda jako kloktadlo.

Silicí se potírala paradentózní dáseň i bolavý zub, což se v dřívějších dobách vlivem nedostatečné dentální péče ve zkažených hubách dobře využívalo. Stejné využití měla i tinktura vyrobená namočením hrsti hřebíčku na několik týdnů v půl litru silné kořalky, moderněji, chcete-li, lékárenského lihu. Někdo se ani nezdržoval a brav do úst hřebíček cumlaje oddaloval nutnost návštěvy obvodního kováře za účelem extrakce neboli vyrvání pokaženého zubu.

Preventivně se využívala zubní voda prostým namočením několika hřebíčků do teplé vody. Tou si můžete dělat pro nechemickou dezinfekci snadno tak, že do malé termosky nalijete asi půl litru vody a přidáte 1 polévkovou lžíci hřebíčků, necháte do druhého dne a je to hned k použití. Přitom lze udělat ještě jeden nálev s téměř stejným účinkem. Hřebíček vodu konzervuje, takže ji můžete používat, než ji postupně spotřebujete.

Ústní vodu lze vyrobit také rozmícháním několika kapek hřebíčkové silice v deci vody nebo rozmícháním kávové lžičky tinktury. Touto vodou lze i kloktat při potížích a bolestech v krku, případně ji inhalovat při problémech se zánětlivými průduškami pro její dezinfekční efekt. Podobně se nechávala odpařovat do místnosti i silice, která navíc silně odpuzuje hmyz. Pro ten účel potom postačí jen nechat hřebíčkovou vodu na talíři v místnosti v blízkosti okna a mouchy i komáři si návštěvu u vás rozmyslí. Hřebíček ale smrdí i mravencům, takže po přídavku lžičky silice nebo lžíce tinktury na kbelík vody na mytí podlah vám mravenčí faraóni odmítnou pochodovat po umytých plochách.

Není od věci si trochu tinktury přidávat také do vody na umývání dětí před vypuštěním do přírody jako repelent. Ovšem mytí dětí před použitím přírody je vlastně nesmyslem, protože dítka jsou vypouštěna ven vymydlená a omýt potřebují až po návratu, abyste si je poznali a vybrali jen ta vaše nebo ta hodnější. Takže je před vypuštěním jen posprejujte z rozprašovače tinkturou ředěnou v poměru jedné lžíce na deci vody na pokožku i na oděv nebo místo tinktury použijte lžičku silice. Při výskytu klíšťat je jako prevence vhodné si vzít lahvičku se sprejem do přírody s sebou a každou hodinu či dvě se pošplíchat. Je lepší to udělat několikrát zbytečně než riskovat boreliózu, protože potom vás mohou zachránit už jen dubové kapky Dubovky ® v obkládku na probodnuté místo. Problémem je ale to, že borélie můžete od klíštěte obdržet i když po vás jen leze nebo ho hladíte. Proto, než cokoliv s klíštětem uděláte, musíte ho zakápnout dubovkami, které všechny přítomné borélie na jeho povrchu hned zničí. A klíště vlastně také. Takže potom stačí jen ho speciálním háčkem na klíšťata jednoduše odstranit a jít se napít nějakého čaje na podporu imunity, třeba Tymiánové směsi. Totéž platí pro druhé nebezpečí klíšťat – infekční klíšťový zánět mozku.

Hřebíčková silice se pro její prokrvovací a bolest tlumící schopnost používá i při revmatizmu na bolavé klouby či svaly nebo do mastí a masírovacích prostředků.

Ayurvéda doporučuje hřebíček i pro posílení srdečního svalu.

Hřebíček jako koření zlepšuje chuť k jídlu a uvolňuje křeče v břiše související se špatným trávením, zlepšuje vylučování trávicích enzymů a ubližuje patogenním mikroorganizmům ve střevech způsobujících koliky, průjmy a přílišnou plynatost.

A jako žádoucí vedlejší účinek při užívání lze považovat výrazně omezující vliv silice na výskyt střevních parazitů.

Uváděn je různými autory u silice i efekt na akné, afty, proti zvracení, pro snížení cukru, zklidnění pokožky, posílení organizmu, zlepšení spánku, do vanových koupelí, do aromalamp, do masáží, kdy například do decky oleje přikápnete 3 kapky hřebíčkového silice atf. (zkratka: a tak fšelijak...).

Když to s hřebíčkem umíte, je to výborný pomocník, takže teď můžete začít experimentovat. Nasypte si 50 g hřebíčku do půllitru vodky nebo slivovice, dejte na měsíc do tepla domova, každý den s tím zašejkrujte a vzniklý nápoj, kterému můžete důvěrně říkat Cloumák, můžete pokusně vyzkoušet na všechno, co jsem vám tu napsal.

B. Nový, www.dedekkorenar.cz, v. 120521

Zdroj: www.wmmagazin.cz