Vše o zdraví: Chytrověď - II. část

27.06.2012 11:25

Bylinné tekuté koncentráty. Seriál Dědka kořenáře o zdraví na pokračování.

 

TEKUTÉ BYLINNÉ ČAJOVÉ KONCENTRÁTY

(v závorce je význam zkratky)

ZEMĚŽLUČOVÁ směs  12K  (dvanáctník)
Žlučník, trávení, střevní potíže, nevolnost, hubnutí

Velmi hořký čaj jsem univerzálně plánoval nejen jako velmi slabý při žízni, ale i proti chuti za účelem hubnutí, nebo silnější za účelem strávení původně nestravitelné stravy a rozfungování trávení (pálení žáhy, prdy, břichabublabol, líné střevo, vředy, záněty a tak podobně, co by se mi tam mohlo stát), či velmi silný ke zklidnění křečí, řečí a tak vůbec jako záchranný pás, když mě chytne žlučník, velký bolebřich, srajda a podobné umírání. Vyzkoušel jsem si to na sobě a byl jsem velmi spokojen.

12K máme vždy připravenou v kuchyni a na cesty ji vozíme s sebou.

Slabá verze:
Proti žízni a chuti si rozmíchám 1/2-1 lžičku (1-2 ml) do 2-4 dcl teplé vody a piji před každým jídlem, ještě než začne hlad. Podle dlouhodobých uživatelů se takto ztrácí asi 1-5 kg měsíčně v závislosti na množství tukových zásob a předchozí rozežranosti. Já jsem se k podobným výsledkům musel bohužel i procvičit, namáhaje zadýchaně tělo.

Silná verze:
Při vánoční večeři 1992 jsem se neuvěřitelně přejedl a kolem jedné hodiny noční se vzbudil ve strašlivém žlučníkovém a břichabolném záchvatu. Tak jsem si dal od oka suprcloumák, asi 1 lžíci 12K do 1,5 dcl teplé vody, ochutnal a zjistil, že mi to tak kroutí pusou, že takhle bych to tedy nemohl. Přilil jsem do toho ještě decku vody na cloumák a to už do mě nalít šlo. Dumal jsem, co s tím dál. Ležet jsem nemohl, protože se mi břich bolestivě a všestranně dmul, žlučník bolel jak o závod a tak jsem si pustil desku za účelem lepší nálady cestou na Onen. Domníval jsem se, že mám asi záchvat rakoviny a zrovna umírám, a tak jsem si meditoval v křesle nad vhodným epitafem. Deska dohrála a já jsem zjistil, že se to opravilo a že tedy 12K fungují fantasticky! Já také docela jakžtakž.

Střední verze:
Další dny jsem si pravidelně 3xD dával 5-15 minut před jídly minicloumák 1/2-1 lžičku 12K do decky vody pro podporu a opravu trávení, které se stále chovalo velmi rozhašeně (nehašeně pálilo žáhou) a asi i zánětlivě až vředózně. To soudím podle toho, že jsem se takto rovnal několik týdnů.

Co nejde dovnitř, jde ven:
O rok později jsem jel na letní tábor s davem puberťáků a oni se cestou rozhodli pro kinetózu, mořskou nemoc a některým prostě bylo v autobusu špatně. Udělali jsme tedy pauzu a během ní jsem nalil do dvoulitrové láhve 2 lžíce 12K a 2 lžíce NK. Všichni se napili a bylo jim pohrozíno, že dostanou další porci, jestli se jim hned neudělá lépe. A najednou jim bylo dobře. Hned ten den na nás čekala k obědu čočka s vejci kdovíjaké salmonelové kvality a za hodinu nám všem nebylo jen těžko, ale úplně blbě. Tak jsem suprcloumák 12K (viz výše) aplikoval asi dvaceti puberťákům s překvapivým výsledkem – asi polovina včetně mne to podle mého očekávání bez problémů strávila, ale ta druhá to za 5 minut všechno vyvrhla. Označil jsem je za vyvrhele.

Můj vědecký závěr zněl, že když to 12K nepustí dovnitř, vyhodí to za chvilku zpět.
Ti vyvrhelové, kteří zvraceli, nedostali pro jistotu ani večeři, jen minicloumáčky 12K, aby byli hodní. A byli; ráno ale zase byli při chuti, i když minulý den vrhali – a nebyli (pro pedanty: „a nebyli“ – ve smyslu hodní).

Salmonelové dělo:
U mě a ještě u jednoho účastníka se ale druhý den nenápadně a děsně zákeřně salmonela rozjela a byla mi dopřána příležitost osobně zjistit strašlivé pravidlo majitelů střelných zbraní – vždy mířit na bezpečné místo! Když jsem náhle pocítil prudkou až vášnivou potřebu a doběhnul asi 50 m na záchod na krok přesně a honem se předklonil za účelem stažení kalhot, tak jsem si tím stlačil nafouklé břicho a špatně namířený zadek se zachoval jako dělo. Obsah střeva, zprvu mírně tuhý, vyletěl nekontrolovatelně skoro vodorovně do dáli, odrazil se od pružného plastového záchodového krytu dřív, než jsem dosedl na zcela znečištěné prkénko, a skočil do kalhot. Vyvaloval jsem tlače oči v křeči a sklepával obuv, aby nedošla stejné újmy jako já i všechno kolem. Veškeré myšlenky v pr...tytam. Doslova!

Vítězná salmonela mi dala pochopit, jak vzniklo rčení: Když se to sere, tak se to sere! Vrátil jsem jí to ale i s úroky, viz dole: Průjem.

Je to slepák, není to slepák?
Jsem přesvědčen, že je-li příčinou potíží s břichem blokáda na páteři, potom se problém vrací a může vyvolat například i „slepák“. Podle mého názoru nedostatek impulzů od míchy relaxuje svalovinu slepého střeva a ta roztáhne apendix, který neobsahuje ochranný hlen, natrávenina se nacpe dovnitř a infikuje ho.

Pro diagnostické ujasnění bych si v lehu na zádech s pokrčenýma nohama pomalu zatlačil čtyřmi prsty do pravé jámy kyčelní a pak prudce pustil. Jestli to při puštění zabolí výrazně více, než při stlačení, je tam téměř jistě zánět apendixu a je potřeba danou oblast chladit a cestovat k doktorovi. Zkusil bych si ještě opatrně zarotovat horní polovinou těla, nechal bych si zmasírovat bederní část zad a poválel se minutu na Zadbalonu; je zde naděje, že to povolí a situace se poněkud zlepší.

Při vředech a zánětech sliznice žaludku, dvanáctníku, žlučníku, slinivky či střev bych pil před lehkými jídly rohlíkového typu 12K 1 ml do 1 dcl vody a po jídlech i mimo jídla čaj z REK 1-2 lžičky do 1-2 dcl vody nebo slabého černého čaje. Prostě 12K piji vždy, když je mi špatně, bolí mě břicho nebo žlučník.

Jak vyhrát nad průjmem:
Při úporném nebo infekčním průjmu (salmonely apod.), se nám osvědčilo rozpustit lžičku kuchyňské soli bez čepice (3,5-4 g) v 5 dcl teplé vody a přidat 2-3 lžičky 12K, 3 lžičky TK a 3-4 lžičky RK (nejste-li alergičtí na propolis, tak i 1 lžičku propolisové tinktury). Zavřít oči, nadechnout se a pít, dokud to jde.

Tvrdoňové to umí vypít i po doušcích, já ne. Jak bych to překousl, tak bych se musel zase hodinu přesvědčovat, že musím. Říká se, že co je zdravé, není dobré. Tohle je tak strašlivé, že to pochopí i bacily ve střevech a vzdají to. Obvykle stačí jedna aplikace a za pár hodin bývá po problémech. Jen výjimečně bylo potřeba to do těla nalít 3xD nebo po dva dny. Kdysi jsem tuto kombinaci objevil podle citu a virgule, ale nyní to umím i fyziologicky vysvětlit a má to logiku, takže jsem pyšen, jakej jsem borec nakonec.

Složení:
Voda, etanol, bylinný extrakt ze zeměžluče, hořce, puškvorce, smilu, vachty, jalovce, chmele, jitrocele, jahodníku, řepíku, ořešáku, mochny, jablečníku, pelyňku, máty, pampelišky, čekanky, heřmánku, třezalky, libečku a fenyklu.

Sebevýše vás mění v oprašovaný koprolit na piedestalu jmění

ŠÍPKOVÁ směs AK  (artróza)
Revmatizmus, dna, klouby, svaly, šlachy, nastuzení

Tento chuťově vynikající močopudný čaj jsem původně vymýšlel pro běžné pití v množství 1-3 lžičky do 2-3 dcl mimo jídla při nachlazení a pro prevenci zimních a chřipkových potíží. Doporučoval jsem do něj přidat i trochu citrónu nebo práškového vitamínu C (o kterém si myslím, že se jeho případný přebytek po stimulaci imunity do hodiny vymočí).

Klouby jako bonus:
S výsledky jsem byl poměrně spokojen, ale potom mi lidé začali hlásit, že se jim zlepšila také artróza, revma, záněty kloubů, bolesti v zádech, vrzání kloubů, u starců potíže při jakýchkoliv pohybech a dokonce i dna. Byl jsem tím překvapen a vysvětloval jsem si to tradičně zimně detoxikačními pochody, než se mi dostala do ruky novinová zpráva, že dánští vědci objevili v zastudena vyrobené marmeládě a sirupu ze šípku galaktolipid GOPO, který má tyto příznivé účinky údajně na svědomí, ale je znehodnocován teplem. Já při výrobě AK vysokou teplotu nepoužívám, tak mi to dalo smysl.

Zjistil jsem, že pro ještě lepší výsledky chtějí klouby i mazat zvenku VXK pro vyplavení metabolitů kapilárním systémem + K1 pro kostivalovou regeneraci + MO pro snížení tření a aktivizaci lymfy. Mazat doporučuji směrem k srdci, svaly podél páteře směrem k lebce. Pro mazání zevnitř bych užíval 2-3xD 1-2 lžičky EVE pro ženy nebo BGO pro muže. Někdy postačí i užívání OO nebo OO-KH kvůli játrům, protože játra jsou hlavní detoxikační orgán. Je-li potřeba šetřit, je vhodné mazat alespoň MO zevně i vnitřně.

U vody, na vodě, ve vodě:
Kdysi jsme se s kamarády vyklopili na podzim na Lužnici už u břehu, dvě kánoe, protože pršelo, byla už skoro tma a při přelézání kohosi z lodě přes druhou na břeh se udělalo kluzko. A šup všichni do vody lovit věci. Voda natekla všude a to byl docela průs...malér. Se zimochvějně drkotajícími zuby a v odevzdané polozuřivosti jsme postavili mokrý stan, vyždímali spacáky a věci. Pak jsme založili pořádný táborák, pojedli rozmáčené sušenky a připravili si nápoj proti nastydnutí: kotlík horké vody (asi 3 l), do toho menší hrst černého čaje a po chvíli, až to sedlo, větší hrst cukru, 4 dcl zbývajícího rumu, 100 ml AK a vymačkaná šťáva ze dvou citrónů. Bylo nás na to šest (magnetická vůně přitáhla další kamarády z mokré čtvrti…), nálada výborná, vtipy, zpěv, na nepřízeň počasí si nikdo ani nevzdechl. Usnuli jsme ve všem, co kdo (vlhkého) měl. Ráno bylo sice mlhovno, ale všichni zdrávi.

Složení:
Voda, etanol, bylinný extrakt ze šípku, černého rybízu, černého bezu, břízy, kopřivy, jitrocele, řepíku, přesličky, jahodníku, šalvěje a heřmánku.

Zdroj: WM Magazín, autor: Břetislav Nový, vydáno dne 14. 4. 2011

převzato ze stránek www.wmmagazin.cz

Vysvětlivky zkratek:

Zeměžlučová směs - 12K
Šípková směs - AK
Borůvková směs - CK
Malinová směs - GK
Ostropestřecová směs - JK
Šalvějová směs - LPK
Medvědicová směs - LPPK
Vrbovková směs - LVK
Vrbovková směs - LVK78
Mátová směs - MK
Dobromyslová směs - NK
Diviznová směs - PK
Lipová směs - PPK
Tymiánová směs - TK
Jahodová směs - UK
Chmelová směs - VK
Gambit-H - (GH)
Měsíčkový olej - MO
Měsíčkový olej - MO+
Ostropestřecová kaše - OO-KH
Ostropestřecový olej - OO
Pleťové vody
Dubová mast
Měsíčková mast - MOM
Řepíková směs - REK
Jírovcová směs - VXK
Dubové kapky - RK
První mazání - K1
Vlasová voda mátová - VVM

Zdroj vysvětlivek: www.dedekkorenar.cz